Bulimia i anoreksja

Zaburzenia odżywiania, bo tak mówimy o anoreksji bądź bulimii, pojawiają się najczęściej w młodym wieku 10 – 23 roku życia. Częściej spotykane są u dziewcząt, kobiet, ale dotyka również mężczyzn.

Anoreksja nazywana jest także jadłowstrętem psychicznym. W większości dotyka kobiet. Postrzegają siebie, swoje ciało jako grube w związku z czym dążą do utraty wagi wszelkimi możliwymi sposobami takimi jak: głodzenie się, uprawianie bardzo wycieńczających ćwiczeń a także zażywanie różnych środków na przeczyszczenie. Anorektyczki cechuje silny lęk przed przytyciem. Nawet gdy są już bardzo chude, w lustrze widzą wciąż grubą osobę.

Anoreksja wyniszcza bardzo organizm, powodując spustoszenie i w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.

Bulimia nazywana jest inaczej żarłocznością psychiczną. Również częściej występuje w przypadku kobiet. Osoby cierpiące na tę chorobę objadają się w niekontrolowany sposób, spożywając nieprawdopodobne ilości jedzenia. Po takim epizodzie przeżywają poczucie winy i prowokują wymioty bądź stosują środki przeczyszczające czy lewatywę. Staje się to nawykiem i może zajmować kilka godzin dziennie.

Bulimia a szczególnie wymioty, powoduje wiele szkód w organizmie. W skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.